Sağlık Televizyonu

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları » Haşimato Hastalığı

Haşimato Hastalığı Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları haşimato, tiroid bezi hastalığı, tiroid hormon yetmezliği, haşitoksikozHaşimato hastalığı, Japon bir hekimin belirlediği mikrobik olmayan ama tiroid bezinin bir hastalığıdır. Haşimato çok yaygın bir hastalıktır.Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri'nde guatrın belirtisidir. Ülkemizde ise tıbbi bir hastalığın sonucu yok ama endokronik hastalıklarımız veya çok sayıda haşimato hastası vardır.

*Haşimato Hastalığı Daha Çok Kimde ve Hangi Yaş Grubunda Görülür?
Haşimato hastalığı hem ülkemizde hem dünyada daha çok kadınlarda görülür. Kadınlarda görülme sıklığı erkeklere göre 5 ila 10 kat fazladır. Her yaş grubunda haşimato hastalığı görülebilir; çocukluk yaşında da, erişkin yaşında da, yaşlılıkta da görülebilir ama görülme sıklığı her iki cinste hem erkeklerde hem kadınlarda yaş ilerledikçe artmaktadır yani yaşlılarda gençlere göre daha fazla sayıda haşimato hastalığı görülmektedir.

*Kimler Haşimato'dan Kuşkulanmalıdır?
Bu hastalık mikrobik olmayan, iltihabi bir hastalıktır. Bu iltihabı başlatan hastanın genetik eğilimidir. Birinci neden budur. Bazı ailelerde haşimato hastalığı sık görülür. O kişiler, kendi troid bezinin dokularını, organellerini yabancı madde gibi algılarlar. Ona karşı antikor üretirler ve savunma sistemini harekete geçirirler. Bunun sonucu olarak da troid bezinin içinde bir sürü infilamasyon dediğimiz hücresel olay meydana gelir. Bunlar bazen tamamen troid bezinin tahrip olmasına ve yetmezliğine yol açar. Demekki genetik eğilimi var, o zaman ailede haşimato troidi varsa biz genelde hastalarımıza şunu öneriyoruz, birinci derece yakınlarında en azından antikor ve troid hormon düzeylerine bakılacak bir tarama öneriyoruz veya daha önceden hipotroidi geçirmiş öyküsü varsa, onlar da haşimato var mı yok mu diye araştırılır. Sık düşük yapan gebelerde haşimato troiditi altta var mı yok mu diye bunları da araştırmak gerekir. Haşimato hastalığıyla birlikte başka hastalıklar da vardır. Aslında haşimato hastalığı o tür hastalıklara yol açmaz, birliktelikleri vardır. Bu hastalıklar:
-Böbrek üstü bezi yetmezlikleri,
-Tip-1 diyabet,
-Yumurtalık yetmezlikleri,
-Aneminin yani kansızlığın bir türü.
Haşimato hastalığı olanlarda bu tür problemler sık görülür. Örneğin, anemisi olan bir hastada otoünmin anemi dediğimiz zaman haşimato hastalığı aranmalıdır. Erken yumurtalık yetmezliği olan kadınlarda mutlaka haşimato hastalığı aranmalıdır. Tip-1 diyabetli hastalarda haşimato hastalığı var mı yok mu aranmalıdır.

*Haşimato Hastalığının Tanısı Nasıl Konur?
Haşimato hastası hekime ya tiroid hormonlarının eksikliğinin belirtisiyle, tiroid hormonlarının yüksekliğinin belirtisiyle veya tiroi hormanları normal olup, tiroid bezindeki şişme kendisi tarafından yada ultrasonla farkedilince başvurur. Hekim hastanın haşimato hastası olduğunu düşündüğü zaman öncelikle muayene eder. Muayene bulgularında tiroid hormonlarının bozukluklarının olguları olabildiği gibi direkt tiroid bezinin büyümesinin bulguları da olabilir. Tiroid bezinin lokalizasyonunda tiroid bezi sert ve büyümüş olarak veya bazen de nodüllü olarak ele gelebilir. Hekim bunları farkeder ve sonra tiroid hormon düzeylerine bakar. Üçüncü olarak da görüntüleme metodlarıyla haşimato hastalığı tanısı konulabilir. Bunlar için de en iyi olan ultrasonografidir. Ultrasonografi doğru veya doğruya yakın olarak haşimato hastalığını diğer hastalıklardan ayırabilir. Bazen serontiroid hormonları normal olabilir. Ultrason kararsız cevap verebilir veya başka tiroidlerle karışabilir. O zaman antikor düzeylerine de bakmak gerekir. Serumantikor düzeyleri hastaların %90'ında pozitiftir ama %10'luk bir grubu var ki serumantikor düzeyleri normaldir. İşte bunlarda haşimato troidi tanısı koymak bazen güçleşebilir. O zaman diğer bir tanı enstrumanımız daha var o da biopsidir. Biopsiyle kesin tanıyı koyabiliriz.

*Haşimato Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?
Haşimato hastalığının tedavisine karar vermeden önce hastanın klinik durumu değerlendirilmelidir yani troid hormon yetmezliği, eksikliği, fazlalığı var mı veya troid hormonları normal mi buna göre karar verilir. Troid hormonları eksikse mutlaka yerine konmalıdır. Hangi yaşta olursa olsun eksiklik yerine konularak tedavi edilmelidir. Eğer troid hormonları yüksekse buna "haşitoksikoz" diyoruz, nadiren karşımıza gelir. Bunlar bazen beklemekle kendiliğinden normale dönebilir ama nadiren ilaç da vermek gerekir yani troid hormonlarını normale düşüren ilaç da gerekebilir. Haşimato troidinde bazen troid hormonları normaldir, troidi çok büyük değildir, nodül yoktur, t3, t4, tsa normaldir, antikoları çok yüksektir o zaman izlemeye alınır yani ilaç verilmez, yılda bir hormon düzeylerine bakarak hipotroidi gelişiyor mu gelişmiyor mu karar verilir, gelişiyorsa tedavi edilir, gelişmiyorsa izlemeye alınır. Yani haşimato troidinin tıbbi tedavisi ya yetmezlik varsa yerine konularak, troid hormonu verilerek tedavisi edilir, yükseklik varsa daha nadir bir tablodur bu, onu da düşürmek için önce izlenebilir veya ilaç verilir.

*Haşimato Hastalığında Ameliyat Gerekli mi?
Haşimato hastalarına nadiren ameliyat gerekir. Çünkü tiroid bezi zaten yok olmaktadır. Troid bezi yok olduğu için troid hormonları düşmektedir. Bu tür hastalara ameliyat gerekmez. Günlük tiroid hormanlarını 100 mikrogram kabul edersek 50'lere düştükçe belirti verir. Yani o arada kendini kompanse eder organizma. Diyelimki daha aşağılara düştü, aktif hormon üretimimiz %30'lara düştü, zeten ilacını yerine koyduğumuz zaman hiçbirşeye gerek kalmaz, ameliyata da gerek kalmaz. Ancak bazı durumlarda ameliyat gerekebilir. Birinci durumda bir nodül var biyopsi yaptık malin (kötü huylu) geldi veya şüpheli geldi o zaman mecburen ameliyat gerekir. İkincisi bazen haşimato tiroiditi sert ve büyük olur, hastayı görünüm açısından rahatsız eder, hem nefes darlığına yol açabilir hem de kozmetik olarak da dışardan baktığı zaman kocaman bir tiroid bezi görür, bazen bunları çıkartmakta yarar vardır bu durumda hastaların çok büyük bir kısmına ameliyat gerekebilir.

*Haşimato Hastalığı Tiroid Kanserine Yol Açar mı?
Haşimato hastası karşımıza troid hormonları normal olarak gelebilir, bazende çok nadiren troid hormonları çok artmış olarak gelebilir. Klinik tablo böyle olabilir ama hem muayenede hem de ultrasonda modül saptanabilir. İşte bu durum kanser barındırıyor mu barındırmıyor mu mutlaka ayırt edilmelidir. Biopsi yapılarak bunun bir troid kanseri olup olmadığını ayırmak gerekir. Peki haşimato troiditinin troid kanserine yol açtığı yönünde bir bilgi var mı? En önemli bilgi, haşimato hastalarında troid lenfoması gelişme sıklığı artmıştır. Yani normal bir nüfustaki troid lenfoması gelişme oranına göre haşimato hastalarındaki bu gelişme daha fazladır. Söyleyebileceğimiz en önemli şey budur. Haşimato hastalığı diğer troid kanserlerine döner mi? Örneğin, medüler troid kanseri veya liferansiyolit kanserine döner mi? Bu tür dönüşümle ilgili elimizde hala bir kanıt yok ama lenfoma sıklığının arttığını söyleyebiliriz.

Detaylı Bilgi İçin:

www.ide-m.com

Etiketler: haşimato tiroid bezi hastalığı tiroid hormon yetmezliği haşitoksikoz

Yayın Tarihi: 12.10.2011     Görüntülenme Sayısı: 12918

75

Prof. Dr. Hakkı KAHRAMAN

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı

EmailUzmana Soru Sor

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları kategorisinin diğer konularına bak...

Kategoriler
Psikolojik Hastalıklar
Çocuk Kalp Hastalıkları
Üro-Genital Sistem Hastalıkları
Cilt Sağlığı ve Bakımı
Beyin ve Sinir Cerrahisi
Plastik ve Estetik Cerrahi
Ana Sayfa   Uzmanlarımız   Güncel Haberler   Sağlık Ürünleri   Bize Ulaşın   Rss

Copyright © 2009 DoktorCare.com. Tüm Hakları Saklıdır. Sitede yayınlanan video ve makaleler kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. Doktor Çare.

UYARI:
DoktorCare.com'un içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir tıbbi tedavinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. DoktorCare.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitemizdeki yazılar, videolar sadece bilgi vermek amacı ile yayınlanmaktadır, uzman hekimlere danışılmadan kesinlikle tedavi için kullanılmamalıdır. Site kullanımından doğabilecek her türlü sorumluluk kullanıcıya aittir.

Site Yapım: www.SiberMedya.com