Sağlık Televizyonu

Genel Cerrahi » Laparoskopik Pankreas Ameliyatı

Pankreasta kitlesi olan bir hastaya Genel Cerrah Prof.Dr.Erşan Aygün tarafından yapılan Laparoskopik dalak koruyucu pankreatektomi ameliyatı.Hastalığın tanımı:
Pankreastan köken alan tümörlerdir.

Nedenleri, Görülme sıklığı:
Eşlik eden durumlara rağmen etyoloji bilinmemektedir.

Eşlik eden durumlar:
Irk, diabetes mellitus (şeker hastalığı), tütün, çevresel ve mesleki faktörler ve gıdasal lipidler. İlginç olan, tütün kullanımının etkisi ile ilgili bulgular düzenlendiğinde pankreatit, alkol ve kahve arasında birliktelik görülmemiştir.

Risk faktörleri:
Çok muhtemel: ırk, diabetes mellitus, tütün
Muhtemel: çevresel/mesleki durumlar, gıdasal lipid

Pankreas kanseri erkeklerde kadınlardan daha sık görülmektedir. Ortalama yaş erkeklerde 63, kadınlarda ise 67 dir.

İnsidans/prevalans:
Her yıl yaklaşık 28.000 yeni olguya tanı konulmaktadır. Etnik gruplar arasında değişimler vardır. Siyah ırk ve havaililerde sıktır.

Korunma:
Tütün kullanımı engellenir (sigara bırakılmalıdır).

Belirtiler:
Kilo kaybı (%90), ağrı, iştahsızlık, kaşıntı, diabetes mellitus, malnütrisyon, karaciğer büyümesi, palpabl (ele gelen) safra kesesi, karında hassasiyet, kitle, assit (karın boşluğunda sıvı birikmesi).

Tanı:
Tripsinojen düzeyi, glukoz testi, amilaz, üst sindirim sistemi grafisi. Bilgisayarlı tomografi tanı koymak için çok yararlı bir yöntemdir; radyolojik incelemeden çok daha hızlı ve etkin bir görüntü sağlar. Ultrasonografi, ERCP (endoskopik retrograd kolanjiopankreatografi), PTC (perkütan transhepatik kolanjiografi), anjiografi, biyopsi, özofagogastroduodenoskopi tanı koymakta kullanılan diğer yöntemlerdir.

Tedavi:
Pankreas tümörlerinde cerrahi tedavi uygulanarak pankreasın bir bölümü çıkarılabilir. Tümör gövde ve kuyrukta yer alıyorsa cerrahi girişim zor değildir; pankreas başı tümörlerinde ise pankreas başının yanısıra safra kesesinin, onikiparmak barsağının ve midenin bir bölümünün de çıkarılması gerektiğinden tedavi daha karmaşıktır. Daha sonra, sindirim kanalının bütünlüğünü korumak için sağlam kalan safra yolları ile pankreas yollarının sindirim kanalına boşalmasını sağlamak gerekir. Radyoterapi ve kemoterapi de önerilebilir. Ancak bu uygulamalar bu güne kadar radikal bir sonuç vermemiştir. Onkoloji doktorlarının çok zor durumda kaldığı bir sorundur. Kısa süre içerisinde tümör büyüyerek safra yolunu tıkayıp karaciğeri devre dışı bıraktığından, alınan besinlerin karaciğerde değerlendirilerek 12 parmak barsağına gönderildiği noktada tıkanma olduğundan karaciğer ve safra kesesi devre dışı kalıp, billuribin kana geçmektedir. Bunun sonucunda kanın yapısı bozularak beyinsel ve tüm organsal faaliyetlerde aksamalar meydana getirdiği gibi, tüm deri rengini de sarı renge boyamaktadır. Bu durumda yine zaman kazanmak ve safra yollarının sindirim kanallarına boşalmasını sağlamak için ameliyatla drenaj açılmaktadır. Bu da elbette bir çözüm olmamaktadır.

Prognoz/Hastalığın gidişi:
Klasik tedavilerle, üç yıllık yaşam oranı (survi) %2,5; beş yıllık yaşam oranı %1 dir. Potansiyel olarak tedavi edilebilen hastalıklarda cerrahiyi takiben, beş yıllık yaşam oranı yaklaşık %4 tür.

Komplikasyonlar ve Riskler:
-Ağrı
-Sarılık
-Malnütrisyon
-Diabet

Aşağıdaki belirtiler olduğunda ise tanı için mutlaka doktorunuza başvurun:
-Sürekli karın ağrısı
-İştahsızlık
-Yorgunluk
-Sırt ağrısı
veya bu hastalığın diğer belirtileri varsa.

Etiketler: ameliyat pankreas kitle laparoskopik dalak pankreatektomi distal

Yayın Tarihi: 14.01.2010     Görüntülenme Sayısı: 9537

25

Prof. Dr. Erşan AYGÜN

Genel Cerrahi Uzmanı

EmailUzmana Soru Sor

Genel Cerrahi kategorisinin diğer konularına bak...

Kategoriler
Psikolojik Hastalıklar
Çocuk Kalp Hastalıkları
Üro-Genital Sistem Hastalıkları
Cilt Sağlığı ve Bakımı
Beyin ve Sinir Cerrahisi
Plastik ve Estetik Cerrahi
Ana Sayfa   Uzmanlarımız   Güncel Haberler   Sağlık Ürünleri   Bize Ulaşın   Rss

Copyright © 2009 DoktorCare.com. Tüm Hakları Saklıdır. Sitede yayınlanan video ve makaleler kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. Doktor Çare.

UYARI:
DoktorCare.com'un içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir tıbbi tedavinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. DoktorCare.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitemizdeki yazılar, videolar sadece bilgi vermek amacı ile yayınlanmaktadır, uzman hekimlere danışılmadan kesinlikle tedavi için kullanılmamalıdır. Site kullanımından doğabilecek her türlü sorumluluk kullanıcıya aittir.

Site Yapım: www.SiberMedya.com