Sağlık Televizyonu

Genel Cerrahi » Laparoskopik Kolesistektomi Ameliyatı

Akut Kolesistit (İltihaplı Safra Kesesi) olan hastaya Genel Cerrah Prof.Dr.Erşan Aygün tarafından yapılan Laparoskopik Kolesistektomi ameliyatı.Anatomi:
Karaciğer ve Safra Kesesinin anatomik konumu:
Safra kesesi karaciğerin altındaki özel yerine yerleşmiştir. Karaciğer tarafından üretilen (safra kesesi, safranın üretildiği yer değildir) sarı-yeşil renkli safrayı depolar. Yemekten sonra, safra kesesi, safrayı ince bağırsağa salgılayarak yağların sindirimine yardımcı olur.

Safra taşları; safra kesesi içinde oluşan kollesterol kristalleri ile pigment materyallerinin yapışarak kümeler oluşturmuş halleridir.

Safra Kesesi Taşları Niçin Oluşur?
Bazı safra bileşikleri (kollesterol gibi) safrada kolaylıkla çözünmez. Bileşikler çok fazla olduğu zaman, çökerek sert kristaller oluştururlar. Bu yapılar birleşip yapışarak safra taşlarını oluştururlar.

Tüm Safra Kesesi Taşları Aynı mıdır?
Hayır. Farklı safra taşları tipleri vardır. Safra, bileşimindeki çökelmeye yatkın maddelere bağlıdır. Keza, taşların büyüklüğü ve şekli çeşitlidir. Safra taşlarının %90'ı kollesterol safra taşlarıdır. Diğerleri bilurubin safra taşlarıdır (Bazı kan erime hastalıklarında sıktır).

Kimlerde Safra Taşı Sık Olarak Görülür?
Genellikle 4F kuralı vardır (Fatty, Fourty, Female, Fair). Sarışın (kumral) tenli, 40 yaşını geçmiş, kilolu, çok doğum yapmış kadınlarda daha sıktır.

Safra Taşlarının Belirtileri Nelerdir?
Hiç bir belirti vermeyebilir.(Asemptomatik safra taşları, yaklaşık safra taşlarının %80'nini oluşturur. Sessiz safra taşı adı da verilir). Belirtileri arasında; şiddetli karın ağrısı, bulantı, kusma (özellikle yağlı bir yemekten sonra oluşur). Safra taşı kese dışına çıkıp safra yollarına düşmüşse; bu belirtilere üşüme titreme, ateş, sarılık da eklenebilir. Gaz ve hazımsızlık safra kesesi taşı ve safra kesesi hastalığı belirtisi değildir.

Teşhis:
Ultra sonografi ile kolayca teşhis konulur. Genellikle başka bir problem araştırılırken tespit edilir.

Tedavi:
Sessiz taşlara tedavi gerekmez.(Herhangi bir şikayet vermeyen taşlar) Belirtiler görülen, iltihaplanma görülen, hele hele sarılık meydana getirmiş safra kesesi taşları mutlaka alınmalıdır.
2 yöntem vardır:
-Açık safra kesesi ameliyatı:
Karında nispeten geniş bir kesi yapmak gerekir. Hastanede 5-7 gün kalmayı gerektirebilir.
-Laparoskopik Kolesistektomi:
Laparoskop denilen bir cihazla karında küçük bir delik açılarak safra kesesinin alınmasıdır. Cerrah tüm işlemi bir TV monitoründen görür. Karın adeleleri çok kesilmediğinden iyileşme süresi daha kısadır.

Diğer Tedavi Yöntemleri:
Operasyona engel bir durum mevcutsa, hasta operasyonu kabul etmiyorsa, taş uygunsa, çözücü (eritici tedavi) denenebilir. 6 ay-1 yıl tedavi sürer. Tekrarlama şansı yüksektir.

En İyi Adaylar:
Hafif belirtileri olan ve 1.5cm den küçük safra taşları olan yada kireçlenme içermeyen taşları olan kişilerdir.

Taş eritme tedavisindeki bir hastanın 6 aylık bir dönem içerisinde taşlarının yavaş yavaş eridiği görülmektedir.(Taş eritme tedavisi, bazı ciddi yan etkileri olduğundan, ülkemizde halen pek az kullanılmaktadır).

ESWL (Taş Kırma Tedavisi):
Ultra ses dalgası (ultrasonik) kullanılarak taşların parçalanmasına dayanır. Çok sık kullanılmaz (bazı özelleşmiş merkezler dışında). Birlikte safra taşı çözme tedavisi (ilaç) da verilir. (Taş kırma tedavisi, bazı ciddi yan etkileri olduğundan ülkemizde pek sıklıkla kullanılmamaktadır).

Korunma:
Şişmanlık risk faktörüdür. Kişiler ideal kilolarına gelmelidir. Diğer yandan safra kesesi taşları için özel diyet yoktur.

Etiketler: safra kesesi iltihap akut kolesistit kolesistektomi ameliyat böbrek taşı

Yayın Tarihi: 18.01.2010     Görüntülenme Sayısı: 15499

25

Prof. Dr. Erşan AYGÜN

Genel Cerrahi Uzmanı

EmailUzmana Soru Sor

Genel Cerrahi kategorisinin diğer konularına bak...

Kategoriler
Psikolojik Hastalıklar
Çocuk Kalp Hastalıkları
Üro-Genital Sistem Hastalıkları
Cilt Sağlığı ve Bakımı
Beyin ve Sinir Cerrahisi
Plastik ve Estetik Cerrahi
Ana Sayfa   Uzmanlarımız   Güncel Haberler   Sağlık Ürünleri   Bize Ulaşın   Rss

Copyright © 2009 DoktorCare.com. Tüm Hakları Saklıdır. Sitede yayınlanan video ve makaleler kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. Doktor Çare.

UYARI:
DoktorCare.com'un içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir tıbbi tedavinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. DoktorCare.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitemizdeki yazılar, videolar sadece bilgi vermek amacı ile yayınlanmaktadır, uzman hekimlere danışılmadan kesinlikle tedavi için kullanılmamalıdır. Site kullanımından doğabilecek her türlü sorumluluk kullanıcıya aittir.

Site Yapım: www.SiberMedya.com