Sağlık Televizyonu

Çocuk Cerrahisi ve Ürolojisi » Çocuklarda Göbek İltihabı ve Hastalıkları

Çocuklarda Göbek İltihabı ve Hastalıkları Çocuk Cerrahisi ve Ürolojisi çocuk,bebek,yeni doğan,göbek bağı,kordon,doğum,iltihab,omfalitOmfalit (Göbek İltihabı), hayatın erken günlerinde göbeğin iltihabı ciddi sonuçlara yol açabilir.Sebep: Göbek kordonunun doğumdan sonra zedelenmesi veya uygun olmayan pansumanlar esnasında mikrop kapması sonucu göbek iltihabı gelişir. Göbek kordonunun iltihabından, nadiren tetanoz da meydana gelir. Eğer anneye vajinal muayeneler yapılırsa veya membran erken yırtılırsa doğumdan önce bile göbek iltihabı görülebilir. İltihaba neden olan organizmalar genellikle Staf.aereus ve H.Staf.E.Coli'dir. Aneorap mikroorganizmalarla ve meydana gelen omfalitlerle massif ülserler meydana gelir.

Göbekten başlayan iltihap göbek bölgesindeki zengin damar ağı nedeni ile kan zehirlenmesine (sepsise) neden olur. Göbek iltihabı buradan zengin lenf yolları vasitası ile de yayılabilir. Göbekten giren iltihabı hadise kan yolu ile olduğu kadar lenfatik sistem ile de yayılabilir. Bu yüzeyel drenaj ingüinal lenf nodlarına doğru ilerleyerek derin lenfatik ile göğüs duvarının alt kısmına doğru ilerler.

Klinik Bulgular:
Yeni doğan bebeğin göbeğnde, minimal omfalit mevcut ise burada kızarıklıklar ve lokal şişme görülür. İltihaplı akıntı izlenir. Kordon düştükten sonra göbekteki iltihabın etrafında onu saran bir granülasyon dokusu devam edebilir. Yaygın selülit, enfeksiyonun lenfatikler yolu ile yayıldığına delalet eder. Böyle vakalarda karın alt duvarında ve bazen göğüs alt duvarında selülit baş gösterir. Bazen apse, nekroz ve laserasyonlar da görülebilir.

Göbek iltihabının en ciddi komplikasyonları enfeksiyonun göbek kan damarları yoluyla yayılması ve enfeksiyon odaklarının görülebilmesidir. Eğer peritona enfeksiyon ilerlemiş ise abdominal distasyon ve dehidratasyon görülür.

Tedavi:
Göbek kordonu düştükten sonra burda meydana gelen granülasyon dokusu gümüş nitrat takibi ile yakılır. Eğer durum daha ileri ise o zaman göbeğin pansumanı yapılır ve geniş spektrumlu antibiyotikler kullanılır. Apse varsa drenaj edilmelidir. Aneorobik enfeksiyonlar neticesinde nekrotizan ülserasyonlar meydana gelmiş ise nekrotik doku eksize edilir ve yara genişçe açılır. Yeterli hemoglobin seviyesinin temini ve uygun sıvı tedavisi verilir. Antibiyotik tedavisi de kullanılmalıdır.

Göbek Artıkları:
Göbek anatomik olarak kordonun abdominal duvara yapıştığı yer olmakla beraber, embryolojik olarak da fetus için hayati olan bazı besi yollarının birleştiği yerdir. Doğumdan sonra bu yolların fonksiyonlarına göre involüsyon başlar, umblikal arterler, umblikal ven ve urakus kordon haline geçerler. Ompholomezentenik kanal ve vitallin damarları 6.fötal haftada kaybolurlar ve doğum esnasında artık mevcut değillerdir. Bu oluşumların değişimindeki bazı hatalar birçok minor veya majör komplikasyona sebep olur.

Umbilikal Granülom ve Polipler:
Doğumdan haftalar veya aylar sonra, göbekte ufak, yuvarlak, kiraz kırmızısı 2-10mm çaplarında bir lezyon devam edebilir. Bu kitle (granülom) dokusudur. Birkaç gümüş nitrat atuşmanı ile kayıp olur. Tedavi edilmediği taktirde sponton kür de olabilirsede kronik bir enfeksiyonun yatağı haline gelebilir. Eğer bu lezyon konservatif tedavi ile 2-3 haftada geçmez ise fistül, sinüs veya patent göbek veya patent urakustan şüphelenilmelidir. Fistül persistan kanal kişti ise urakus artığı devam ediyorsa cerrahi olarak çıkarılır.

Detaylı Bilgi İçin:

www.nacigurses.com

Etiketler: çocuk bebek yeni doğan göbek bağı kordon doğum iltihab omfalit

Yayın Tarihi: 18.01.2010     Görüntülenme Sayısı: 27706

27

Prof. Dr. Naci GÜRSES

Çocuk Cerrahisi ve Ürolojisi Uzmanı

EmailUzmana Soru Sor

Çocuk Cerrahisi ve Ürolojisi kategorisinin diğer konularına bak...

Kategoriler
Psikolojik Hastalıklar
Çocuk Kalp Hastalıkları
Üro-Genital Sistem Hastalıkları
Cilt Sağlığı ve Bakımı
Beyin ve Sinir Cerrahisi
Plastik ve Estetik Cerrahi
Ana Sayfa   Uzmanlarımız   Güncel Haberler   Sağlık Ürünleri   Bize Ulaşın   Rss

Copyright © 2009 DoktorCare.com. Tüm Hakları Saklıdır. Sitede yayınlanan video ve makaleler kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. Doktor Çare.

UYARI:
DoktorCare.com'un içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir tıbbi tedavinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. DoktorCare.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitemizdeki yazılar, videolar sadece bilgi vermek amacı ile yayınlanmaktadır, uzman hekimlere danışılmadan kesinlikle tedavi için kullanılmamalıdır. Site kullanımından doğabilecek her türlü sorumluluk kullanıcıya aittir.

Site Yapım: www.SiberMedya.com