Sağlık Televizyonu

Genel Cerrahi » Omega-3 Nedir?

Omega-3 Nedir? Genel Cerrahi balık yağı, şeker hastalığı, zeka gelişimi, ruhsal hastalıklar, serbest deniz balığıBalık yağı kansere, şeker hastalığına, karın tipi yağlanmaya karşı koruyucudur, hatta kilo vermek isteyenler de balık yağı kullanabilirler.*Omega-3’e neden ihtiyaç duyarız?
Omega-3 yaşamsal bir yağ asididir. Şeker hatalığına karşı koruyucudur. Hücre zarını kapladığında daha elastik bir hücre zarı oluşturduğu için, örneğin bu bir damar hücresiyse, damarların daha elastik olmasını sağlayarak tansiyonu önleyici bir etkisi vardır. Kansere karşı koruyucu, damarların içinde pıhtı oluşumunu geciktirici, kan sulandırıcı, dolayısıyla kalp krizine karşı koruyucu bir yağ asididir. Zihinsel performans için de çok önemlidir. Çocukların matematik zekasının gelişmesi, derste dikkatlerinin artması açısından ve hem çocukların hem de yetişkinlerin ruhsal dengelerinin sağlanması için omega-3 çok önemlidir. Amerika Birleşik Devletleri'nde bazı psikiyatrik klinikler çok önemli ruhsal hastalıkları bile sadece balık yağı ile tedavi etmeye çalışıyor. Günümüzün yaygın ruhsal hastalık ortamını stresle açıklamak çok doğru olmaz. Bunda omega-3 eksikliğinin de etkisini yadsımamak gerekir. Omega-3 strese dayanıklılığı da arttırır.

*Omega-3 kaynakları hangi besinlerdir?
Atalarımız inek sütü, koyun sütü ve bu hayvanların etlerini yediklerinde omega-3 alıyorlarmış. Çünkü omega-3’ün esas kaynağı yeşilliktir. Hayvanlar otlayarak beslendikleri için omega-3 alırlar, insanlar da hayvanlardan omega-3 elde ederler. Bizler, artık endüstriyel hayvan ürünleri tükettiğimiz için elimizde omega-3 kaynağı olarak bir tek balık kaldı. Balıktaki omega-3 de yosun yemiş olmasından veya yosun yiyen küçük balıkları yemesinden kaynaklanır. Hayvan yetiştiriciliğinde hayvanlara pancar küspesi ya da mısır yedirilir. Oysa onların genetik yapılarında mısır, pancar küspesi yeme alışkanlığı yoktur. Bu yüzden bu hayvanlardan sadece protein ve bol miktarda damar sertliği yapıcı yağ asidi elde ediyoruz.

*Tükettiğimiz balığın nerede ve ne şekilde yetiştirildiği önemli mi?
Balığın nerede yetiştirildiği coğrafi olarak önemli, kültür balığı ya da serbest deniz balığı olup olmaması da bir o kadar önemlidir. Balık yosun yediği için omega-3 içerir. Oysa kültür balıkçılığında balığa yosun yedirilmez. O nedenle balık yiyin dediğimizde "doğal ortamında yetişen balık"tan söz ediyoruz demektir. Denizlerin kirliliği, özellikle ağır metal açısından, balık yeme sıklığımızı sınırlayan bir faktördür.

*Hangi balıklar sağlıklı, hangileri sağlıksız?
Denizdeki ağır metaller özellikle yağda depolandığı için büyük balıklar ve dip balıkları sakıncalı olabilir. Mezgit, Kalkan, Barbun gibi dip balıkları sakıncalı olabilir. Bunları hiç tüketmemek ya da yılda bir kere nefsi köreltmek için tüketmek gerekir. Ama küçük balıklarda ciddi bir risk yoktur. Hamsi, Palamut ve Lüfer rahatlıkla yenebilir. Tabii tüm bu balıkların denizden ağır metal alıp almadıklarının ölçümleri devlet tarafından yapılmalıdır.

*Omega-3’ü balıktan mı yoksa balık yağı kapsülü olarak mı almalıyız?
Tercihen omega-3’ü balık olarak almak gerekir. Ama balık mevsimseldir ve her yıl bol balık olmaz. Ayrıca deniz kirliliği de önemli bir korkutucu faktördür. Bunlardan dolayı yetişkinler için ihtiyacımız olan günlük 1,6 gram hayvansal kökenli omega-3 yağ asidini balıktan alamıyorsak kapsül olarak almamız gerekir.

*Vücutta omega-3 eksikliği olduğunu nasıl anlarız?
Bunu kendimiz fark edemeyiz. Orta gelişmiş ve gelişmiş ülkelerde en önemli ölüm nedeni kronik hastalıklardır. Tüm ölümlerin nerdeyse %60’ı kronik hastalığa bağlıdır. Aşırı şeker, hatalı yağ tüketimi, fazla miktarda kalori alımının yanı sıra omega-3 eksikliği de kronik hastalıkların oluşumunda önemli bir etmendir. Japonya gibi bazı istisnai ülkeler dışında, bütün dünya bir omega-3 eksikliği dönemi yaşamaktadır.

*Çocukluk çağında verilen balık yağı ileriki yaşlarda obeziteye yol açar mı?
Balık yağı, şeker hastalığına, karın tipi yağlanmaya karşı koruyucudur. Karaciğer yağlanması tedavisinde şekeri keseriz, hastanın kilo vermesini isteriz ve balık yağı takviyesi öneririz. Kilo vermek isteyenler de bundan yararlanabilir.

*Balık yağında doz aşımının yan etkisi var mı?
Omega-3 eksiği olan insanlar rahatlıkla günlük ihtiyacımız olan 1.6 gramın üstünde balık yağı alıp depolarını doldurabilirler. Karaciğer yağlanması olan hastalarda günlük 1,6 gramlık dozun iki katını veriyoruz. Bugüne kadar omega-3’ün fazla alınmasından dolayı herhangi bir yan etki tespit edilmiş değildir.

*Omega-3 takviyesi seçerken nelere dikkat etmeliyiz?
Balık yağlarının nereden üretildiği üzerinde yazmıyor ne yazık ki. Ama piyasada bazı yabancı kökenli balık yağları kaynak sertifikalı olarak satılıyor. Kuzeyde bulunan hangi ülkenin açıklarındaki denizden ve hangi balıktan elde edildiği belirtiliyor. Deklare ettiklerinin tersine davranmaları markalarına zarar vereceğinden, nereden ve hangi balıktan üretildiğini açıklayan markaların balık yağlarının güvenilerek alınabileceğini tahmin ediyorum. Ama yüzde yüz garantisini hiç kimse veremez. Balık yağı alırken ambalajın üstünde "1 gram balık yağı" yazar. Ama asıl içindekilere bakmak gerekir. EPA ve DHA asitlerinin toplamı 1.6 gram olmalıdır. Bu oranlar daha düşükse, günlük ihtiyacı karşılayabilmek için haptan daha fazla almak gerekir. Bunlar hayvansal kökenli omega-3’lerdir. Bir de bitkisel kökenli omega-3’ler vardır, yani alpha linolenic asit. Bunun için ceviz yemek gerekir diyorlar sık sık. Ceviz bir omega-3 kaynağı olarak düşünülemez. İnsan 7 gram alpha linolenic asitten sadece 1 gram hayvansal omega-3 üretebilir. Günlük ihtiyacınız olan omega-3’ü cevizden almaya kalksanız ortalama 10 kilo ceviz yemeniz gerekir. Cevizden, semizotundan ya da diğer besinlerden omega-3 almak gibi bir beklentiniz olmamalıdır. Yumurtanın, özellikle omega-3’ten zenginleştirilmiş olanları tüketilebilir. Ancak omega-3’ün birincil kaynağı balık veya omega-3 kapsülüdür.

Detaylı Bilgi İçin:

www.kenandemirkol.net

Etiketler: balık yağı şeker hastalığı zeka gelişimi ruhsal hastalıklar serbest deniz balığı

Yayın Tarihi: 16.06.2013     Görüntülenme Sayısı: 1464

110

Prof. Dr. Kenan DEMİRKOL

Genel Cerrahi Uzmanı

EmailUzmana Soru Sor

Genel Cerrahi kategorisinin diğer konularına bak...

Kategoriler
Psikolojik Hastalıklar
Çocuk Kalp Hastalıkları
Üro-Genital Sistem Hastalıkları
Cilt Sağlığı ve Bakımı
Beyin ve Sinir Cerrahisi
Plastik ve Estetik Cerrahi
Ana Sayfa   Uzmanlarımız   Güncel Haberler   Sağlık Ürünleri   Bize Ulaşın   Rss

Copyright © 2009 DoktorCare.com. Tüm Hakları Saklıdır. Sitede yayınlanan video ve makaleler kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. Doktor Çare.

UYARI:
DoktorCare.com'un içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir tıbbi tedavinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. DoktorCare.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitemizdeki yazılar, videolar sadece bilgi vermek amacı ile yayınlanmaktadır, uzman hekimlere danışılmadan kesinlikle tedavi için kullanılmamalıdır. Site kullanımından doğabilecek her türlü sorumluluk kullanıcıya aittir.

Site Yapım: www.SiberMedya.com