Sağlık Televizyonu

Beyin ve Sinir Cerrahisi » Kavernom ( Kavernöz Anjiom )

Kavernom ( Kavernöz Anjiom ) Beyin ve Sinir Cerrahisi kavernom,kavernöz anjiom,vasküler malformasyon,sinir sistemi,başağrısı,beyin kanaması,epielpsiNadir bir vasküler malformasyon tipi olup, sinir sisteminin herhangi bir yerinde; (orta fossa, diensefalon, pons, ventriküler içi, retina, optik sinir ve kiazma, saçlı deri, kafatası, periferik sinirler ve omurilikte) görülürler.Kavernomlar serebral arteriovenöz malformasyondan sonra ikinci sıklıkla görülen lezyonlardır. Omurilik kavernomları beyine göre oldukça nadir görülürler. Bazı beyin kavernomlarında, birden fazla yerleşimli olanlar genetik geçişli olabilir. Beyin kavernomlarının diğer vasküler malformasyonlardan farkı, lezyon içerisinde beyin dokusu bulundurmamasıdır. Kavernomların çok düşük akımlı besleyici arterleri yanında boşaltıcı venleri vardır. Kadınlarda daha sık görülür. Kadın erkek oranı istatistiksel olarak 10/1 dir.

Kavernomlar çok küçük ve milimetrik çaplardan daha büyük çaplara ulaşabilir. Örneğin 1.5cm.-3cm. hacme ulaşanlar vardır. Kavernom içerisindeki kan akımının düşük olması nedeniyle kalsifikasyon veya ossifikasyon ve trombozis sık görülür.

-Kavernomların Klinik Şikayet ve Bulguları:
En sık şikayet başağrısı olup, bu ağrılar çoğunlukla kronik gerilim başağrısı ve migren ağrısı şeklinde yorumlanırlar. Yıllar içerisinde gerilim veya migren ağrısı teşhisi ile takip ve tedavi gören başağrısı tipidir.
En önemli bulgu beyin kanamasıdır. Bu kanamalar çoğu kez hasta tarafından bilinmeyen küçük ve sessiz beyin kanamalarıdır. Kavernom kanamalarında subaraknoid veya büyük parenkimal kanamalar nadir görülür. Beyin sapı kavernomları, beyin kavernomlarına göre daha sık kanama temayülü gösterir.
En önemli şikayet epilepsidir. Bu nöbetler:
rolandik; motor sensory,
temporal lob; kismı kompleks,
frontal lob; jeneralize konvulzyon şeklindedir.
Kavernomlardaki epilepsi oluşumunda günümüzde en geçerli hipotez, kavernomların küçük ve sessiz kanamaları sonrası lezyonun etrafinda biriken methemoglobinin yapmış olduğu irritasyondur. Kavernom cerrahisinde sadece kavernom rezeksiyonu yapılanların yanında, etrafındaki sarı alanında rezeksiyonu yapılanlarda da epilepsinin iyileşmesinde önemli istatistiksel farklar vardır. Kavernomların çoğu hayat boyu şikayetsiz ve sessiz kalırlar. Bireyin herhangi bir nedenden dolayı veya check-up için beyin Bilgisayarlı Tomografi (BT) veya Magnetig Rezonans Görüntüleme (MRG) tekniklerindeki inceleme esnasında tesadüfen görülürler.

-Kavernomların Teşhisi:
Kavernomların günümüzde teşhisi oldukça kolay ve çabuk konulur:
1-Kraniografi: Kalsifikasyon bilinen özelliğidir.
2-Beyin Bilgisayarlı Tomografi: Oldukça hashas ve güvenilir bir inceleme olup, iyi, sınırlı, düzgün kontürlü ve çok az kontrast tutulumu gösteren lezyonlardır.
3-Beyin Magnetig Rezonans Görüntüleme (MRG) beyin BT’den daha hashas olup özellikle T2 sekanslarında yüzük tutulumu şeklinde karekteristik kanama alanları görülür. Bu inceleme serebral kavernom teşhisinde yeterli olup, beyin anjiografisine gerek kalmaz. Beyin anjiografisinde kavernom için özellikli bir bulgu yoktur. Böylece bu invazif incelemeye de gerek kalmaz.

-Kavernom'da Ayırıcı Teşhis:
1-Düşük gradlı tümör
2-Kalsifiye astrositom
3-Oligodendrogliom
4-Tromboze AVM
5-Sfenoid kanad menengiom

-Kavernom Tedavisi:
1-Asemptomatik yani tesadüfen görülen kavernomlar yalnızca klinik olarak takip edilir.
2-Semptomatik beyin kavernomlarına ameliyat önerilir. Bunda amaç, lezyonun doku teşhisini koymak, spontan beyin kanaması riskini ortadan kaldırmak ve en önemlisi ise epilepsiyi iyileştirmektir.
3-Beyin sapı kavernomlarının bazı yerleşimlilerine ise sterataksik radyoterpi uygulanır.

Bir iyi huylu vasküler lezyon olan kavernom cerrahisi diğer arterio venoz malformasyonlara göre kolay ve risksiz bir cerrahi tipidir ve oldukça pratiktir. Kavernom cerrahisinde mortalite ve morbidite oldukça düşük olup lezyonun lokalizasyonuna bağlı olarak değişmektedir.

-Kavernom Prognozu ve Sonuç:
Semptomatik beyin ve omurulik kavernomlarının ameliyat sonrası prognozları oldukça iyidir. Sonuç olarak:
1-Beyin kavernomlarında cerrahi sonrası tekrarlayan beyin kanaması önlenmekte böylece hastalar hem kanamanın tahribinden hem de dirençli epilepsiden korunmaktadır.
2-Özellikle omurilik yerleşimli kavernomlarda ameliyat sonrası tekrarlayan omurilik kanamaları önlenmekte, böylece hastanın konforlu şekilde yaşaması sağlanmaktadır.
3-Günümüzdeki beyin cerrahisi ameliyathanesindeki teknolojik gelişmeler sonrasında, tecrübeli mikrovasküler cerrahların yapacağı kavernom cerrahi tedavisi emniyetli, güvenilir ve minimal invazif bir işlem olmuştur.

Detaylı Bilgi İçin:

www.profdrhidayetakdemir.com
Kavernom ( Kavernöz Anjiom )

Etiketler: kavernom kavernöz anjiom vasküler malformasyon sinir sistemi başağrısı beyin kanaması epielpsi

Yayın Tarihi: 20.04.2010     Görüntülenme Sayısı: 20030

36

Prof. Dr. Hidayet AKDEMİR

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı

EmailUzmana Soru Sor

Beyin ve Sinir Cerrahisi kategorisinin diğer konularına bak...

Kategoriler
Psikolojik Hastalıklar
Çocuk Kalp Hastalıkları
Üro-Genital Sistem Hastalıkları
Cilt Sağlığı ve Bakımı
Beyin ve Sinir Cerrahisi
Plastik ve Estetik Cerrahi
Ana Sayfa   Uzmanlarımız   Güncel Haberler   Sağlık Ürünleri   Bize Ulaşın   Rss

Copyright © 2009 DoktorCare.com. Tüm Hakları Saklıdır. Sitede yayınlanan video ve makaleler kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. Doktor Çare.

UYARI:
DoktorCare.com'un içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir tıbbi tedavinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. DoktorCare.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitemizdeki yazılar, videolar sadece bilgi vermek amacı ile yayınlanmaktadır, uzman hekimlere danışılmadan kesinlikle tedavi için kullanılmamalıdır. Site kullanımından doğabilecek her türlü sorumluluk kullanıcıya aittir.

Site Yapım: www.SiberMedya.com