Sağlık Televizyonu

Genel Cerrahi » Kadınlarda Meme Ağrısı ( Mastalji )

Kadınlarda Meme Ağrısı ( Mastalji ) Genel Cerrahi  kadınlar,meme ağrısı,adet dönemi,siklik ağrı,nonsiklik ağrı,mamaografi,meme muayenesi,ultrasonografiKadınlarda meme ağrısı sık görülür. Meme ağrısı sıklıkla her iki adet dönemi arasındaki hormonal değişime bağlıdır, bu tip meme ağrılarına siklik (adet dönemi) meme ağrısı denir.Adet düzenine bağlı olmadan da memede ağrı görülmektedir, buna da nonsiklik (adet dönemi ile ilgili olmayan) ağrılar denir. Ayrıca meme dışı, göğüs duvarı hastalıklarına bağlı olarak ta memede ağrı hissedilmektedir. Aşırı östrojen, progestoron eksikliği, progesteron ve östrojen oran değişiklikleri, androjen seviyesi düşüklüğü ve yüksek prolaktin seviyelerinin meme ağrısıyla ilgili olduğu düşünülmektedir. Ancak kesin sebebini söylemek henüz zordur.

Kadınların çoğu adet döneminden 3–5 gün önce memede hafif dolgunluk ve ağrı hisseder. Bunlar çoğunlukla adet kanamasından sonra geçer. İşte bu dönemde görülen ağrı uzarsa, kalıcı olursa ve şiddetli olursa mastalji dediğimiz tablo gelişir. Memedeki bu ağrı hafif yanma, acı, batma, tarzında olabileceği gibi kişinin normal hayatını etkileyecek kadar şiddetli de olabilir. Hatta bu ağrılar giyilen elbise biçimini bile etkileyecek şiddette olup kişinin uyku, iş düzenini ve seks hayatını etkiler. Sarılmakla ya da memeye dokunulmakla şiddetli ağrı hissedilebilir. Siklik ağrılar sıklıkla premenopozal dönemdeki (adet gören) genç bayanlar da her iki memede de hissedilir, genellikle de memenin üst dış kadranındadır ve koltuk altına yada kola yayılır. Bazen bir memede diğerine göre daha şiddetli olarak hissedilebilir. Memesinde ağrı gelişen kadınların yaklaşık %70’inde ağrı siklik ağrı biçimindedir.

Nonsiklik ağrılar ise genellikle tek taraflıdır, adet dönemleriyle ilgili değildir. Memenin her yerinde ağrı hissedilirken en şiddetli olarak meme başının etrafında ve hafifçe alt tarafında hissedilir. Kadındaki meme ağrılarının yaklaşık %20–25'i nonsiklik ağrı şeklindedir. Hormon replasman tedavisinin kullanımının artmasından sonra postmenopozal (adet görmeyen) kadınlarda da meme ağrısı görülebilmektedir.

- Meme Ağrısı Olan Bir Kadına Ne Yapılmalıdır?
Memesinde ağrı olan bir kadına ilk yapılacak işlem meme muayenesidir. Meme muayenesinde ağrıya yol açabilecek olan herhangi bir kist, fibroadenom, duktalektazi, lipom yada kansere ait bir bulgunun olup olmadığı araştırılmalıdır. Eğer bunlar varsa ve ağrı sebebi buysa ona yönelik tedavi yapılmalıdır. Meme muayenesinde herhangi bir kitlenin ele gelmediği, ailesinde meme kanseri hikâyesi olmayan, 40 yaşından daha küçük kadınlarda ağrının nedenini arama amacıyla mamografi yapılmasına gerek yoktur. Memesinde ağrı olan kadınlar kanser korkusuyla çok telaşlanırlar. Gerçekte meme kanserinde de %10–15 oranında ağrı bulunabilir. Ancak meme ağrılarının az bir oranı kansere bağlıdır. Yaşı 40’ı geçen her kadında ailesinde meme kanseri hikâyesi olup olmadığına bakılmaksızın mamografik inceleme mutlaka yapılmalıdır. Ağrının nedenini araştırırken ultrosonografi özellikle meme dokusu yoğun, dolgun göğüslü genç bayanlarda önemli bir tanı aracıdır. Ultrasonografi, kitlenin varlığını tespit ederken bunun kistik mi yoksa solit mi olduğunun belirlenmesinde de çok faydalıdır. Kistik ya da solit kitleden yapılan iğne aspirasyon biopsileri ile bu kitlelerin kanserle ilgisi olup olmadığı ortaya konur.

- Meme Ağrısı Olan Kadınlarda Tedavi
Meme ağrılarının yaklaşık %30–50'si zamanla herhangi bir tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden iyileşebilir. Meme ağrı tedavisindeki başarı ağrının klasifikasyonunun (sınıflandırmasının) doğru olarak yapılmasına bağlıdır. Meme ağrı tedavisinde ilk aşama beslenmenin düzenlenmesidir; kahve, çay ve çikolata gibi metilkisantin içeren gıdaların alınmaması ağrı tedavisinde önemlidir. Bu gıdalar en az 6–8 hafta kesilerek ağrının geçip geçmediği test edilmelidir. Eğer geçiyorsa başka herhangi bir tedaviye gerek yoktur. Ayrıca diyetteki yağ oranının da azaltılması önerilir ancak en az 6 ay bu diyete devam edilmelidir. Aneljezikler (ağrı kesici) özellikle naproksen içeren ağrı kesiciler tedavide önerilmektedir. Eğer ağrının sebebi kullanılan hormon replasman tedavisi, H2 reseptör, antokonisgeni, betablököler ve teofilim gibi ilaçlar ise bu ilaçların kesilmesi gerekir.

Çeşitli hormonal ilaçlar meme ağrısı tedavisinde başarıyla kullanılır. Ancak hormonal ilaçlar yan etkileri de olabilen ilaçlardır. Mutlaka hekim kontrolünde kullanılmaları gereklidir.

Etiketler: kadınlar meme ağrısı adet dönemi siklik ağrı nonsiklik ağrı mamaografi meme muayenesi ultrasonografi

Yayın Tarihi: 15.05.2010     Görüntülenme Sayısı: 20123

25

Prof. Dr. Erşan AYGÜN

Genel Cerrahi Uzmanı

EmailUzmana Soru Sor

Genel Cerrahi kategorisinin diğer konularına bak...

Kategoriler
Psikolojik Hastalıklar
Çocuk Kalp Hastalıkları
Üro-Genital Sistem Hastalıkları
Cilt Sağlığı ve Bakımı
Beyin ve Sinir Cerrahisi
Plastik ve Estetik Cerrahi
Ana Sayfa   Uzmanlarımız   Güncel Haberler   Sağlık Ürünleri   Bize Ulaşın   Rss

Copyright © 2009 DoktorCare.com. Tüm Hakları Saklıdır. Sitede yayınlanan video ve makaleler kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. Doktor Çare.

UYARI:
DoktorCare.com'un içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir tıbbi tedavinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. DoktorCare.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitemizdeki yazılar, videolar sadece bilgi vermek amacı ile yayınlanmaktadır, uzman hekimlere danışılmadan kesinlikle tedavi için kullanılmamalıdır. Site kullanımından doğabilecek her türlü sorumluluk kullanıcıya aittir.

Site Yapım: www.SiberMedya.com