Sağlık Televizyonu

Tıkanmalar » Tıkanmalarda İlk Yardım

Tıkanmalarda İlk Yardım Tıkanmalar tıkanma,solunum yolu,nefes,soluk, heimlich manevrası,havaSolunum yolunun, solunumu gerçekleştirmesi için gerekli havanın geçmesine engel olacak şekilde tıkanmasıdır.İki türlü tıkanma vardır:

•Kısmi tıkanma: Az da olsa, bir miktar hava geçişinin olduğu duruma kısmi tıkanma denir. Kısmi tıkanma durumunda; kişi öksürür, nefes alabilir, konuşabilir. İlk yardım olarak, kişiye dokunulmaz ve öksürmeye teşvik edilir.
•Tam tıkanma: Hava girişinin tamamen engellendiği duruma tam tıkanma denir. Tam tıkanma durumunda; kişi nefes alamaz, acı çeker gibi ellerini boynuna götürür, konuşamaz, rengi morarmıştır. İlk yardım olarak, Heimlich Manevrası yapılır.

Yetişkin ve Çocuklarda Heimlich Manevrası;
•Hasta ayakta yada oturur pozisyonda olabilir.
•Bilinci kontrol edilir.
•Sırtına iki kürek kemiği arasına 5-7 kez vurulur.
•Cismin çıkıp-çıkmadığı ağız içerisinden kontrol edilir.
•Çıkmadıysa, arkadan sarılarak gövdesi kavranır.
•Bir el yumruk yapılarak, başparmak çıkıntısı midenin üst kısmına, göğüs kemiği altına gelecek şekilde yerleştirilir. Diğer el ile yumruk yapılan el kavranır.
•Kuvvetle arkaya ve yukarı doğru bastırılır.
•Bu hareket 5-7 kez yabancı cisim çıkıncaya kadar tekrarlanır.

Detaylı Bilgi İçin:

www.ilkyardim.org.tr

Etiketler: tıkanma solunum yolu nefes soluk heimlich manevrası hava

Yayın Tarihi: 18.12.2009     Görüntülenme Sayısı: 6167

Tıkanmalar kategorisinin diğer konularına bak...

Kategoriler
Psikolojik Hastalıklar
Çocuk Kalp Hastalıkları
Üro-Genital Sistem Hastalıkları
Cilt Sağlığı ve Bakımı
Beyin ve Sinir Cerrahisi
Plastik ve Estetik Cerrahi
Ana Sayfa   Uzmanlarımız   Güncel Haberler   Sağlık Ürünleri   Bize Ulaşın   Rss

Copyright © 2009 DoktorCare.com. Tüm Hakları Saklıdır. Sitede yayınlanan video ve makaleler kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. Doktor Çare.

UYARI:
DoktorCare.com'un içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir tıbbi tedavinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. DoktorCare.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitemizdeki yazılar, videolar sadece bilgi vermek amacı ile yayınlanmaktadır, uzman hekimlere danışılmadan kesinlikle tedavi için kullanılmamalıdır. Site kullanımından doğabilecek her türlü sorumluluk kullanıcıya aittir.

Site Yapım: www.SiberMedya.com