Sağlık Televizyonu

Göğüs Hastalıkları » Gizli Astım

Gizli Astım Göğüs Hastalıkları astım,gizli astım,solunum yolları hastalığı,allerjik deri testleri,kanda ige ölçümü,sigaraAstım, tüm dünyada ve ülkemizde en çok görülen solunum yolları hastalığıdır. İstatistiklere göre, çocukların %10-15’i, erişkinlerin de %5’i astımlıdır ve ülkemizde 4-5 milyon kadar astımlı olduğu tahmin edilmektedir.Çok farklı klinik tablolarla karşımıza çıkan astımın türlerinden biri de "gizli astım"dır. Henüz, tipik astım belirtileri göstermeyen, fakat ileri yıllarda astım gelişme riski yüksek olan kişiler gizli astımlı olarak adlandırılırlar.

Saman nezlesi veya egzama gibi allerjik hastalıkları olanlarda gizli astım ihtimali yüksektir. Çocukluk döneminde besin ve ilaç allerjisi olanlar da gizli astımlı olarak kabul edilir. Son senelerde obez olanlarda astım riskinin yüksek olduğunu gösteren pek çok çalışma vardır. Gizli astımlılarda solunum yollarının viral enfeksiyonları daha çok görüldüğü gibi daha uzun ve daha şiddetli belirtiler verir.
-Gülmek,
-Ağlamak,
-Şarkı söylemek,
-Soğuk veya kirli havaya maruz kalmak,
-Soğuk yiyecek veya içecekler,
öksürük veya gıcık hissine yol açabilir.

Gizli astımlıların erkenden tanınıp gerekli tedbirlerin alınmasıyla bu kişilerde astım gelişmesini önlemek mümkün olabilir. Astım gelişme riski, anne veya babasının birinde allerjik bir hastalık olan çocuklarda %30 iken, her ikisinde de allerjik hastalık olanlarda %50’ye kadar çıkar.

*Gizli Astım Nasıl teşhis Edilir?
-Alerjik deri testleri:
Kolun iç tarafına allerjen maddeler damlatılarak özel bir iğne ile deri çizilir ve allerjenin deri içine sızması sağlanır. 20 dakika sonra deride meydana gelecek olan kızarma ve kabarmalar değerlendirilir. 3 milimetreden daha büyük reaksiyonlar kişinin o maddeye karşı allerjik olduğunu gösterir. Deri testleri ile allerjik oldukları belirlenen kişilerde astım ortaya çıkma riski yüksektir.
-Kanda IgE ölçümü:
İmmunglobulin E veya kısa adıyla IgE, vücudumuzun allerjen maddeye karşı oluşturduğu özel bir antikordur. Normal insanların kanında çok düşük miktarlarda IgE bulunur. Kanlarında IgE düzeyleri yüksek olanlara atopik kişi denir, bunlar astım adaylarıdır. Kordon kanında IgE’si yüksek olan bebekler de gizli astımlı olarak kabul edilebilir.
-Solunum provokasyon testleri:
Histamin isimli kimyasal bir madde solunum yoluyla giderek artan dozlarda verilerek bronşlarda meydana gelen daralma solunum fonksiyon testleri ile ölçülür. Bu test yardımıyla solunum yollarının hiperreaktif (aşırı duyarlı) olup olmadığı belirlenir. Gizli astımlılarda en düşük histamin dozlarında bile aşırı bronş daralması meydana gelir.

*Gizli Astımın Önlenmesi Mümkün mü?
Astım gelişme riski yüksek olanların aşağıdaki tavsiyelere uymalarında yarar vardır:
-Sigara içmeyin ve sigara içilen ortamlarda bulunmayın,
-Hava kirliliği olan ortamlardan uzak durun,
-Evlerinizi havalandırın. Nem miktarını %50’nin altında tutmaya çalışın,
-Evde kedi, köpek gibi tüylü hayvan beslemeyin,
-Yatak odasında halı, kilim, koltuk, kütüphane gibi fazla eşya bulundurmayın,
-Düzenli spor (özellikle de yüzme) yapın,
-A, C ve E vitamini gibi antioksidanlar ve selenyum gibi mineralleri içeren yeşil sebze, meyve ve deniz ürünlerini bol yiyin,
-Katkı maddeleri ve GDO’lu yiyecek ve içeceklerden uzak durun,
-Kilonuz, boy ve yaşınıza uygun olsun,
-Gelişigüzel ilaç kullanmayın,
-Allerjen ve tahriş edici maddelerden uzak kalın,
-Bebeğiniz varsa, en az 6 ay anne sütü almasını sağlayın. Erken yaşta yuvaya gönderin.

Detaylı Bilgi İçin:

www.ahmetrasimkucukusta.com

Etiketler: astım gizli astım solunum yolları hastalığı allerjik deri testleri kanda ige ölçümü sigara

Yayın Tarihi: 03.02.2011     Görüntülenme Sayısı: 4664

66

Prof. Dr. Ahmet Rasim KÜÇÜKUSTA

Göğüs Hastalıkları Uzmanı

EmailUzmana Soru Sor

Göğüs Hastalıkları kategorisinin diğer konularına bak...

Kategoriler
Psikolojik Hastalıklar
Çocuk Kalp Hastalıkları
Üro-Genital Sistem Hastalıkları
Cilt Sağlığı ve Bakımı
Beyin ve Sinir Cerrahisi
Plastik ve Estetik Cerrahi
Ana Sayfa   Uzmanlarımız   Güncel Haberler   Sağlık Ürünleri   Bize Ulaşın   Rss

Copyright © 2009 DoktorCare.com. Tüm Hakları Saklıdır. Sitede yayınlanan video ve makaleler kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. Doktor Çare.

UYARI:
DoktorCare.com'un içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir tıbbi tedavinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. DoktorCare.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitemizdeki yazılar, videolar sadece bilgi vermek amacı ile yayınlanmaktadır, uzman hekimlere danışılmadan kesinlikle tedavi için kullanılmamalıdır. Site kullanımından doğabilecek her türlü sorumluluk kullanıcıya aittir.

Site Yapım: www.SiberMedya.com