Sağlık Televizyonu

Genel Cerrahi » Pankreas İltihaplanması

Pankreas İltihaplanması Genel Cerrahi  pankreas,pankreas iltihaplanması,pankreatit,kanser,sırt ağrısı,safra kesesi taşlarıPankreatit, sırta vuran karın ağrısı, bulantı ve kusma şikayetleri yapan "pankreas iltihaplanması" denilen hastalıktır.*Pankreasın Kanser Dışında Hastalığı Olur mu?
Evet, hem de çok ciddi hastalıkları olur. Pankreasın iltihaplanmasına kısaca "pankreatit" diyoruz. Pankreatiti, akut ve kronik olmak üzere ikiye ayırabiliriz. Akut pankreatit, acil bir durumdur, hasta karın ağrısıyla gelir. Büyük bir çoğunluğu hafif ve orta şiddetli pankteatit şeklindedir. Hafif pankreatitte karın ağrısı olur ve 24-48 saat sonra tamamen iyileşirsiniz, geride hiçbir şey kalmaz.

*Pankreatit Yeniden Ortaya Çıkıp Tekrarlayabilir mi?
Akut pankreatit iyileştikten sonra yeni bir atak olursa buna "tekrarlayan pankreatit" diyoruz. Bu tekrar eden pankreatit en sonunda kronik pankreatite gider. Çoğunlukla alkoliklerde ortaya çıkan kronik pankreatitler tehlikelidir. Çünkü akut pankreatit kansere dönmez ama kronik pankreatitin pankreas kanseri olma olasılığı çok fazladır. Bu nedenle pankreatitin tekrar edip etmediğinin takibi çok önemlidir. Ani kilo kaybı ve sarılık gelişmesi pankreas kanseri varlığı açısından ciddi uyarılardır.

*Pankreatitin Nedenleri Nelerdir?
Akut pankreatitin en sık görülen nedeni safra kesesindeki minik taşlardır. Safra kesesinde oluşan taşlar, safra kanalına pankreas kanalını zedeleyerek düşer. Yurtdışında en büyük neden erkeklerde alkol iken kadınlarda yine safra kesesindeki küçük taşlardır. Pankreatitin başka sebepleri de olabilir. Aileden gelen genetik pankreatitler, çeşitli ilaçlar, kalsiyum, trigliserid ve kolesterol yüksekliğine bağlı oluşan pankreatitler de vardır. Ayrıca bağırsakta var olan her türlü parazitsel enfeksiyon pankreatit sebebidir.

*Pankreatitler Nasıl Belirti verir? Sadece Ağrı İle mi?
Karın ağrısı, bulantı ve kusma şikayetleri olur. Özellikle sırta vuran karın ağrıları oluyor. Pankreasın baş kısmında oluşmuş ise sarılık gibi belirtileri olabiliyor. Eğer ağır pankreatit şeklinde seyrediyor ise daha farklı belirtiler de verebiliyor. Nefes darlığı, tansiyonda düşmeler, karında ve belde morarmalar olabilir. Ağır pankreatit pankreası öldürerek, sabunlaştırarak ilerler ve hastaların %50-60’ı kaybedilir. Kronik pankreatitte yemeklerden sonra devamlı karın ağrısı şikayeti olur. Kişi ishal olur ve büyük tuvaleti yağlı gibi gelir.

*Hangi Durumlarda Hemen Doktora Gidilmeli?
Karın ağrısı, bulantı, iştahsızlık ve halsizlik genel belirtileridir. Yemekten sonra sırta vuran karın ağrıları, karnın orta bölgelerinde olan ağrılar, alkol ve sigara tüketimi ve aile hikayesi varsa, ishal ya da büyük tuvalet yağlı gibi geliyorsa, yaş 50’nin üzerindeyse mutlaka doktora muayene olmak gerekir.

*Bu Hastalığın Teşhisi İçin Özel Tanı Yöntemleri Var mı?
Pankreatit tanısında, kan tahliliyle amilaz ve lipaz dediğimiz iki enzime bakılır. O değerlerin yüksek olması pankreatit olduğunu gösterir. Pankreası görüntüleme açısından kontrastlı olmak şartıyla BT ya da MR yöntemlerine başvururuz. Tek başına ultrason çok güvenli değildir. Gaz çok olduğu için ultrason çok iyi değerlendiremez. Bol folik asitli, yeşil yapraklı gıdalarla, sebzeyle beslenmek, bol domates yemek pankreası korumaya yardım eder. Gençlik döneminden itibaren devam eden şişmanlık risk faktörüdür. Özellikle karın bölgesi şişmanlığı, kalça şişmanlığına göre daha yüksek bir risk faktörüdür. Aspirin, pankreas kanserinden korur. Günde bir aspirinin en az 5-6 yıllık kullanımı kanser riskini azaltır.

*Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Akut pankreatitte hasta geldiğinde hemen ağızdan beslenme kesilir, sıvı tedavisi verilir. Sorun safra kesesi taşlarından kaynaklanıyorsa, taşlar laparoskopik ameliyatla alınır. Akut pankreatit şiddetli hale geldiyse hastayı takip ederiz. Hastada iltihap geliştiyse ve ateşi 38’i geçtiyse antibiyotik veriyoruz. Genel yaklaşım, ağır akut pankreatitli hastayı ameliyat etmeden iyileştirmektir. Cerrahi bir aydan önce önerilmiyor çünkü ölüm oranı çok yüksektir. Ameliyat kaçınılmaz olduğunda ise nekrotik olan dokuları tamamen çıkarıyoruz.

Pankreası korumamız için iki temel işlev var; sigara ve alkolü bırakmak. Kronik alkolizmin nihayetinde kronik pankreatit oluşmaktadır. Alkolü bıraktığınız zaman kronik pankreatit riskiniz azalır. Son yıllarda kadınlarda da pankreas kanserinin artmasına neden olan en önemli faktör sigaradır. Kesinlikle sigara içilmemeli. Beslenme alışkanlığı pankreas kanseri açısından önemlidir. Kırmızı etin fazla tüketimi, çok yağlı ağır yiyecekler ve kızartmalar pankreası hem yorar, hem de kanser riskini arttırır.

Etiketler: pankreas pankreas iltihaplanması pankreatit kanser sırt ağrısı safra kesesi taşları

Yayın Tarihi: 21.04.2011     Görüntülenme Sayısı: 13820

25

Prof. Dr. Erşan AYGÜN

Genel Cerrahi Uzmanı

EmailUzmana Soru Sor

Genel Cerrahi kategorisinin diğer konularına bak...

Kategoriler
Psikolojik Hastalıklar
Çocuk Kalp Hastalıkları
Üro-Genital Sistem Hastalıkları
Cilt Sağlığı ve Bakımı
Beyin ve Sinir Cerrahisi
Plastik ve Estetik Cerrahi
Ana Sayfa   Uzmanlarımız   Güncel Haberler   Sağlık Ürünleri   Bize Ulaşın   Rss

Copyright © 2009 DoktorCare.com. Tüm Hakları Saklıdır. Sitede yayınlanan video ve makaleler kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. Doktor Çare.

UYARI:
DoktorCare.com'un içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir tıbbi tedavinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. DoktorCare.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitemizdeki yazılar, videolar sadece bilgi vermek amacı ile yayınlanmaktadır, uzman hekimlere danışılmadan kesinlikle tedavi için kullanılmamalıdır. Site kullanımından doğabilecek her türlü sorumluluk kullanıcıya aittir.

Site Yapım: www.SiberMedya.com