Sağlık Televizyonu

Kalp ve Damar Hastalıkları » Kalbe Giden Yol

Kalbe Giden Yol Kalp ve Damar Hastalıkları kalp damar hastalıkları, anjiyografi, koroner arter hastalıkları, koroner anatomiAnjiyografi işleminin süresi 5-10 dakikadır ama hastanın önceki hazırlık işlemleri, giriş yerinin temizlenmesi ve böbrek fonksiyonlarının kontrolü, bir iki saati bulabilir.*Anjiyo Neden Yapılr?
Anjiyografinin esas amaçlarından biri tanıyı koymaktır. Diğer yöntemlerle koroner arter hastalığından şüphelenirsiniz ama tanıyı koyamazsınız. Anjiyografi ile bu tanıyı kesinleştirirsiniz. Yada daha önceden tanısı konulmuş hastaya, koroner anatomiyi ortaya koyarak, tedaviyi yönlendirmek için anjiyografi çıkartırız. Bu işlem sırasında çoğunlukla hastanın damarına müdahale ederiz. Müdahale edilmeyecek ise by-pass’a yönlendiririz.

*Nasıl Bir İşlemdir?
Anjiyografi, "kanlı" dediğimiz yöntemlerdendir. Birkaç şekilde yapılabiliyor. Herhangi bir atardamara girerek, aort içerisinde ilerleyip koroner damar ağızlarına gidip, tüplerle oraya ilaç verirsiniz ve koroner damarların yapısını ortaya çıkartırsınız. Bu işlem, kasık damarından da, kol damarından da olabilir. Önceleri kol damarından işlem yapılmaya başlanmıştı. Önce o damar bölgesindeki deri kesilip, damar açığa çıkarılıp anjiyo grafi yapılıyordu. Plastik kılıflar icat edilince, anjiyografi için kol damarı yerine kasık arteri kullanılmaya başlandı. Bilgi, tecrübe ve malzeme kalitesi arttıkça kola dönülmeye başlandı. Bunun nedeni ise, kasıktan anjiyo yapıldığı zaman hastaları sırt üstü yatırmak zorunda kalıyorsunuz, bununla birlikte kanama komplikasyonu, damara ait komplikasyonlar daha çok oluyor ve hastalar uzun süre hastanede yatmak zorunda kalıyordu. Böylelikle, kasıktan uygulanan anjiyonun aynısı, el bileği arteri üzerinden koldan uygulanmaya başlandı.

*Hangi Yöntem Daha Başarılı?
Bu sistemle, şişman, yaşlı ve kadın hastalarda komplikasyon dediğimiz, anjiyoya bağlı olumsuz işlemlerin daha aza indiği görüldü. Bugün koldan yaptığımız anjiyolar, kasık anjiyolarına göre, %50 daha az problemli seyretmekte ve hasta konforu daha fazla sağlanmakta. Anjiyo işlemi, koldan olduğu zaman, hasta anjiyo grafi yapıldıktan iki saat sonra hastaneden çıkabiliyor. Veya balon yapıldığı zaman, kan sulandırıcılar ve stend konulduğu zaman kanama riski az olduğu için, koldan yapılan anjiyografilerinde hastalar eski sağlıklarına kavuşabiliyor.

*Başka Yöntemler de Var mı?
"Sanal anjiyo" olarak adlandırdığımız, tomografi ile yaptığımız anjiyografiler de var. Vücuda toplardamardan görülebilen, "opak" dediğimiz, maddeyi verip tomografi çekiyoruz. Bu yöntemle de kalbi besleyen koroner damarlarda problem olup olmadığını ortaya çıkartabiliyoruz. Fakat tomografik anjiyolarda hastaya müdahale etme şansınız yok. Kalp hareketli bir organ olduğu için tomografik kesitlerin çok süratli ve kısa mesafelerle alınması lazım. Dolayısıyla burada hastaya fazla miktarda radyasyon verme ihtimaliniz var. Benim kardiyolog olarak hastalara tavsiyem, hem tanı olarak hem de müdahale edebilme imkanı olabileceği için, bizim klasik anjiyo grafimizi uygulamaktır. MR’la da koroner anatomiyi ortaya çıkartabiliriz, fakat bu işin altın yöntemi bizim uyguladığımız, damara girerek, opak maddeyi vererek, problemli görünümü ortaya çıkartmaktır. Damar içerisinde lümen dediğimiz yapıları en iyi bu yöntem gösterir.

*Ne Zaman Anjiyo Yapılmalı?
Damara müdahale edecekseniz, stend veya balon yapmayı ya da hastaya by-pass uygulamayı planlıyorsanız, anjiyografi yapılması lazım. Bu soruya 15–20 yıl öncesinde cevap verecek olsaydım, "mecbur kalmadıkça anjiyografi yaptırmayalım" derdim. Fakat bugün geldiğimiz noktada, cihazların ilerlemesi, hastada kullanılan görüntüleme, opak madde cihazlarının ve kullandığımız tüplerin gelişmesi ile artık koroner arter hastalığından şüphelendiğimiz hastalara anjiyografi yapılmalıdır. Tek sıkıntımız; opak alerjisinin olmaması ve böbrek fonksiyonlarının iyi olması. Bunların dışında anjiyografiye engel bir durum yoktur.

*Anjiyo Ne Kadar Sürer?
Anjiyografi işleminin süresi 5-10 dakikadır ama hastanın önceki hazırlık işlemleri, giriş yerinin temizlenmesi ve böbrek fonksiyonlarının kontrolü bir-iki saati bulabilir.

*Anjiyo Olan Hasta Nelere Dikkat Etmeli?
Kanama yönünden dikkatli olmalılar ve bol miktarda su içmeliler. Verdiğimiz ilaç böbrekten atıldığı için, böbrek foksiyonlarını bozmasın diye bol miktarda su içmelerini öneriyoruz. Kasıktan yapıldıysa, belirli bir süre hareket kısıtlığı gerekebilir. Anjiyografi sırasında eğer hastaya müdahale edilip stend takıldıysa, hekimin tavsiye ettiği kan sulandırıcılar kullanılmalıdır. Bütün bunların yanı sıra sigara ve kilo yapan sağlıksız yiyeceklerden uzak durulması gerekir. Aynı zamanda insanlar sağlıklı yaşam biçimini hayatlarının parçası haline getirmelidirler.

Detaylı Bilgi İçin:

www.medicana.com.tr

Etiketler: kalp damar hastalıkları anjiyografi koroner arter hastalıkları koroner anatomi

Yayın Tarihi: 29.09.2011     Görüntülenme Sayısı: 1431

53

Prof. Dr. Sebahattin ATEŞAL

Kardiyoloji Uzmanı

EmailUzmana Soru Sor

Kalp ve Damar Hastalıkları kategorisinin diğer konularına bak...

Kategoriler
Psikolojik Hastalıklar
Çocuk Kalp Hastalıkları
Üro-Genital Sistem Hastalıkları
Cilt Sağlığı ve Bakımı
Beyin ve Sinir Cerrahisi
Plastik ve Estetik Cerrahi
Ana Sayfa   Uzmanlarımız   Güncel Haberler   Sağlık Ürünleri   Bize Ulaşın   Rss

Copyright © 2009 DoktorCare.com. Tüm Hakları Saklıdır. Sitede yayınlanan video ve makaleler kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. Doktor Çare.

UYARI:
DoktorCare.com'un içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir tıbbi tedavinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. DoktorCare.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitemizdeki yazılar, videolar sadece bilgi vermek amacı ile yayınlanmaktadır, uzman hekimlere danışılmadan kesinlikle tedavi için kullanılmamalıdır. Site kullanımından doğabilecek her türlü sorumluluk kullanıcıya aittir.

Site Yapım: www.SiberMedya.com