Sağlık Televizyonu

Prof.Dr.Naci GÜRSES » Soru - Diyafram Hernisi (İstanbul)

Soru - Diyafram Hernisi (İstanbul) Prof.Dr.Naci GÜRSES Diyafram Hernisi Uzmanımızın CevabıSoru:
iyi günler hocam. Benim bebeğime anne karnında 5 aylıkken sağ diyafram hernisi teşhisi kondu. 1 günlükken ameliyat oldu. Şu anda 7 aylık, hala trakeostomisi var ancak ameliyat olduğu taraftaki kaburgası diğer taraftan daha çökük. Doktora soruyorum normal diyor. Zamanla daha büyük problem olur mu? Trakeostominin çıkarlırken hangi aşamalar izlenir?

Uzmanımızın Cevabı:
Trakeostomi diyafram hernilerinde trakeostomi yapılması muhtat bir işlem değildir. Göğüs içindeki organların karın içerisine alınması ile çocuğun solunumunda bir bozulma oluyorsa karın duvarı tam tabaka değil sadece cildi kapatılarak (yani yapay bir karın fıtığı oluşturarak) bu sorun çözümlenir. 40 yıllık çocuk cerrahisi yaşamımda (Hacettepe Tıp Fakültesi’nde) böyle bir trakeostomi açılmasını ne yaptım ne de duydum. Tahminim göğüsten karın içerisine alınan organların diyaframa fazla bası yapması nedeniyle ameliyat sonrası solunum sıkıntısı oluşmuştur ve trakeostomi bu nedenle açılmış olabilir. Solunum sıkıntısı açısından anestezi uzmanlarının ameliyat sırasında cerrahı bu yönde bir sıkıntı olduğu şeklinde uyarmaları gerekirdi. Trakeostominin’in nasıl kapatılacağına gelince, kademe kademe trakeostomi kalorum küçültülerek ve zaman zaman da solunumu kontrol altında tutarak tamamem kapatma şeklinde tedrici olarak yapılmalıdır. Geçmiş Olsun Dileklerimle..
Prof.Dr.Naci GÜRSES
Çocuk Cerrahisi ve Ürolojisi Uzmanı

Etiketler: Diyafram Hernisi

Yayın Tarihi: 05.05.2012     Görüntülenme Sayısı: 1810

Prof.Dr.Naci GÜRSES kategorisinin diğer konularına bak...

Kategoriler
Psikolojik Hastalıklar
Çocuk Kalp Hastalıkları
Üro-Genital Sistem Hastalıkları
Cilt Sağlığı ve Bakımı
Beyin ve Sinir Cerrahisi
Plastik ve Estetik Cerrahi
Ana Sayfa   Uzmanlarımız   Güncel Haberler   Sağlık Ürünleri   Bize Ulaşın   Rss

Copyright © 2009 DoktorCare.com. Tüm Hakları Saklıdır. Sitede yayınlanan video ve makaleler kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. Doktor Çare.

UYARI:
DoktorCare.com'un içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir tıbbi tedavinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. DoktorCare.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitemizdeki yazılar, videolar sadece bilgi vermek amacı ile yayınlanmaktadır, uzman hekimlere danışılmadan kesinlikle tedavi için kullanılmamalıdır. Site kullanımından doğabilecek her türlü sorumluluk kullanıcıya aittir.

Site Yapım: www.SiberMedya.com