Sağlık Televizyonu

İç Hastalıkları » Kan Şekeri Kontrolünün Önemi

Kan Şekeri Kontrolünün Önemi İç Hastalıkları  diyabet,şeker hastalığı,kan şekeri düzeyi,kan şekeri ölçümü,açlık ve tokluk kan şekeriŞeker hastalığının kısa ve uzun süreli komplikasyonlarından kaçınmak için kan şekeri düzeyinin sürekli normal aralıkta tutulması önemlidir.Günden güne değişen kan şekeri iniş çıkışları hastaların kendilerini iyi hissetmelerini engelleyebilir ve normal olarak günlük işlere konsantre olmalarını ve işlev görmelerini zorlaştırabilir. Doğru tedavi yöntemleri kullanılırsa, tip-2 diyabeti olan hastaların bu durumla başa çıkmaları ve gelecekte organ hasarı gelişiminin engellenmesi mümkündür. Ancak hastalığın sebep olduğu ciddi tıbbi sorunların bazılarının önüne geçilebilmesi için doktorun diyet, egzersiz ve kilo kontrolü gibi konulardaki tavsiyelerine mutlaka uymak ve ilaçları düzenli ve bilinçli bir şekilde kullanmak şarttır.

*Kan Şekeri Düzeyinin Test Edilmesi:
Şeker hastalığı tedavisinin hedefi "normal kan şekeri düzeyi"nin elde edilerek sürdürülmesidir. Normal kan şekeri düzeyi açlıkta 80-100 mg/dl aralığında olup, tokluk kan şekeri düzeyinin ölçülmesi de kontrolün önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Ana öğünlerden herhangi birinde ilk lokmayı takiben 1.5-2 saat sonra alınan kan şekeri sonuçları doktorunuzun sizi takip ve tedavisinde en önemli yol göstericidir. Tokluk kan şekerinizin 140 mg/dl’nin altında olması gerekirken 180 mg/dl’nin altındaki değerler kabul edilebilir değerlerdir.

Günlük kan şekerlerinin ölçümüne ek olarak, Hemoglobin A1c (veya HbA1c) adı verilen test uygulanır. Bu test ile geçmiş üç ay içindeki ortalama kan şekeriniz ölçülmektedir. Uzun süreli kan şekeri kontrolünü sağlamak için yılda iki ile dört kez doktorunuzdan A1c testi yapmasını isteyiniz. %7′nin üzerindeki sonuçlarda kalp krizi, felç ve diğer uzun süreli komplikasyon risklerinin arttığını unutmayınız.

Tip-2 diyabeti olan hastalar yemeklerden önce ya da sonra evde kan şekeri testi yapabilirler veya doktorun tavsiyeleri doğrultusunda o anki kan şekeri düzeyini ölçebilirler.

*Kan Şekeri Düzeyinin Düşük Tutulması İçin Neler Yapılabilir?
Tip-2 diyabeti olan pek çok insan diyet değişiklikleri yaparak, kilo vererek ve/veya fiziksel aktiviteyi arttırarak kan şekeri düzeylerini sürdürebilmektedir. Diğerleri ise, şekerin kanda birikmesini önlemek için ilaca ihtiyaç duyarlar. Hastaların komplikasyonlardan kaçınmalarının ve daha sağlıklı yaşam sürme şansını arttırmalarının önemli adımları şunlardır:
1-Kan şekerinin normale yakın tutulması,
2-Diyabete özel diyet uygulanması,
3-Düzenli egzersiz yapılması,
4-Kilonun kontrol altında tutulması,
5-Düzenli ev ölçümleri ve A1c gibi laboratuar ölçümlerinin yapılması,
6-İlaç tedavisinin düzenlendiği şekilde ve zamanda uygulanması,
7-Test ve takip için düzenli doktor ziyaretlerinin planlanması,
8-Tansiyonunuzun kontrol altında tutulması,
9-Kan yağlarınızın kontrol altında tutulması.

Detaylı Bilgi İçin:

www.hasekihastanesi.gov.tr

Etiketler: diyabet şeker hastalığı kan şekeri düzeyi kan şekeri ölçümü açlık ve tokluk kan şekeri

Yayın Tarihi: 06.03.2011     Görüntülenme Sayısı: 1839

67

Prof. Dr. Mustafa YENİGÜN

İç Hastalıkları Uzmanı

EmailUzmana Soru Sor

İç Hastalıkları kategorisinin diğer konularına bak...

Kategoriler
Psikolojik Hastalıklar
Çocuk Kalp Hastalıkları
Üro-Genital Sistem Hastalıkları
Cilt Sağlığı ve Bakımı
Beyin ve Sinir Cerrahisi
Plastik ve Estetik Cerrahi
Ana Sayfa   Uzmanlarımız   Güncel Haberler   Sağlık Ürünleri   Bize Ulaşın   Rss

Copyright © 2009 DoktorCare.com. Tüm Hakları Saklıdır. Sitede yayınlanan video ve makaleler kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. Doktor Çare.

UYARI:
DoktorCare.com'un içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir tıbbi tedavinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. DoktorCare.com'un içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitemizdeki yazılar, videolar sadece bilgi vermek amacı ile yayınlanmaktadır, uzman hekimlere danışılmadan kesinlikle tedavi için kullanılmamalıdır. Site kullanımından doğabilecek her türlü sorumluluk kullanıcıya aittir.

Site Yapım: www.SiberMedya.com